Naturen
Silkeborg Højskole ligger i Det midtjyske Søhøjland mellem bakker og skove ned til Silkeborg Langsø. Her kan du gå, cykle eller padle lige ind i den vidtstrakte natur - eller du kan på 10 minutter være i Silkeborgs centrum med forretninger, tog- og busforbindelser og massevis af kulturtilbud.
Byen
Silkeborg har nogle af Danmarks bedste kunstmuseer og -gallerier: Silkeborg Kunstmuseum (med en stor Asger Jorn-samling), KunstCentret Silkeborg Bad og Galleri Moderne.
Byen har et helt nyt teater- og musikhus, biograf med 5 sale og et ualmindeligt veludstyret bibliotek med stor musikafdeling, der også kan benyttes af højskolens elever.
Silkeborg IF´s stadion er ofte ramme om fodboldtopkampe, og der er desuden internationale attraktioner som Tollundmanden (Silkeborg Museum), Hjejlen og Aqua Ferskvands Akvarium. I disse år er en helt ny bymidte - Papirfabrikken - ved at skyde op med biografer, musikhus, equinox-fitnesscenter, restauranter, caféer osv.


